masażyści w polsce masażyści w polsce
Masażyści Dodaj masażystę O nas Partnerzy

Jaki kurs masażu wybrać

2012-03-13 12:01:30

Wybierając kurs masażu sugerujemy abyś dowiedział się jak liczne są grupy ćwiczeniowe. Nawet z bardzo dobrym instruktorem trudno jest uczyć się jeżeli grupa ma 20 -30 osób. Nasze grupy nie przekraczają 4- 6 osób i jest to aspekt który na pewno warto wziąć pod uwagę. W małej grupie pracuje się dużo bardziej efektywnie dzięki czemu w krótszym czasie przerobisz więcej materiału. Nie bez znaczenia jest także to, że pracuje się przyjemniej. Kolejną ważną kwestią jest ilość godzin praktycznych w ramach całego szkolenia. Sprawdź ile godzin będziesz faktycznie ćwiczył a ile czasu poświęcone jest na omawianie teorii. Oczywiście jest ona niezbędna i w czasie naszych kursów omawiamy zagadnienia teoretyczne ale ograniczamy się do najważniejszych i podstawowych kwestii, gdyż są one szeroko opisane są w bogatej literaturze przedmiotu a praktyczne umiejętności zdobywa się tylko w czasie ćwiczeń. Tego po prostu nie da się nauczyć z książki. Dlatego kładziemy szczególny nacisk przede wszystkim na praktykę. Najlepszym sposobem na wybór kursu jest zapytanie osób które już odbyły dany kurs - do czego gorąco zachęcam. Dowiecie się wszystkich powyższych kwestii a także czy kursanci są usatysfakcjonowani, co szkolenie dało im w praktyce i czy warto brać w nim udział. Zadowoleni kursanci, którzy polecą nas swoim znajomym to najlepsza reklama która nic nie kosztuje !!!

 

Osoby zgłaszające się na kursy masażu które nie miały jeszcze styczności z masażem często pytają od którego masażu powinny zacząć. Początkujący masażyści, kosmetyczki i studenci fizjoterapii którzy mają już odbyte rozmaite szkolenia np. w ramach zajęć na uczelni, także pytają jakie dodatkowe moduły będą dla nich najodpowiedniejsze. Zależy to od tego gdzie będziemy wykorzystywać nabyte umiejętności oraz od wiedzy i umiejętności które już posiadamy. Należy na wstępie rozróżnić masaż wykonywany kosmetycznie i wspomagająco od usług leczniczych które mogą być wykonywane tylko przez osoby będące technikami masażu i fizjoterapeutów gdyż wymagają one szerokiej wiedzy mi. z zakresu anatomii i fizjologii, znajomości jednostek chorobowych i innych zagadnień. Wiele ofert może sugerować, że certyfikat uzyskany w danej placówce daje takie uprawnienia ale jest to tylko marketingowy chwyt - żaden kurs masażu nie daje takich uprawnień. Zainteresowanych odsyłam do odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie  Zdrowia w sprawie zawodu masażysty z dnia 5 marca 2009 r.

Jeżeli chcesz masować nie leczniczo np. w SPA lczy gabinecie kosmetycznym, lub wykorzystać dwuletni czas edukacji w szkole dającej uprawnienia technika masażu to zrobienie kursu jest dobrym rozwiązaniem. Bardzo istotną kwestią przy wyborze masażu są nasze warunki fizyczne. Oczywiście to czy ktoś jest postawnej czy drobnej budowy nie przesądza o tym jakimi jest się masażystą, gdyż liczą się tu przede wszystkim wiedza, umiejętności i technika wykonania zabiegu, ale warto wykorzystać nasze indywidualne predyspozycje do wykonywania danych rodzajów masaży. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją edukację w tej dziedzinie zobacz  od czego rozpocząć naukę masażu i jaki moduł wybrać 

Od czego zacząć naukę masażu ?

 

Naukę masażu powinno się rozpoczynać od podstaw - czyli od masażu klasycznego. Jest to najbardziej znana forma masażu stosowana zarówno w kosmetyce oraz w rehabilitacji i leczeniu. Popularny "klasyk" jest masażem dość uniwersalnym na który istnieje największe zapotrzebowanie. Niezależnie od tego czy będziesz masował w gabinecie kosmetycznym, SPA, czy własną rodzinę i znajomych masaż klasyczny będzie podstawą. Studenci fizjoterapii i kierunków pokrewnych masaż ten mają włączony w program nauczania jednak często uczestniczą w naszych kursach gdyż liczba godzin w  programie szkolnym jest rozłożona w czasie (nawet na kilkanaście miesięcy) i zazwyczaj nie jest duża. Pozostałym osobom kurs masażu klasycznego pozwala zdobyć podstawową wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonania zabiegu. Opanowując poszczególne techniki trzeba również wyuczyć się odpowiedniej koordynacji oddechowo ruchowej. Dopiero uzyskując te umiejętności powinno się myśleć o szkoleniu w innych masażach. Oczywiście można wybrać na początek dowolny moduł ale dużo sprawniej i efektywniej nauczyć się np. masażu odchudzającego czy drenażu limfatycznego mając odpowiednio zautomatyzowane ruchy i wytrenowane mięśnie. Osoby które chcąc mieć na wstępie bogaty warsztat pracy i od razu zapisują się na kursy II stopnia, muszą włożyć więcej wysiłku w opanowanie dużej ilości różnorodnego materiału. Trzeba także zaznaczyć, że taki kurs jest podzielony na poszczególne bloki tematyczne i czas potrzebny na dobre opanowanie poszczególnych masaży dla niektórych osób rozpoczynających "od zera" może być zbyt krótki. Warto także zastanowić się jaki jaki moduł wybrać ze względu na nasze warunki fizyczne i rodzaj prowadzonej działalności.

 

Jaki moduł wybrać ?

 

Naukę masażu powinno rozpocząć się od masażu klasycznego (Od czego zacząć naukę masażu). Potem przychodzi czas aby rozwijać swoje umiejętności i nauczyć się wybranych form masażu. Trzeba wtedy zastanowić się, który z modułów będzie najodpowiedniejszy dla nas ze względu na działalność jaką prowadzimy, warunki lokalowe, predyspozycje fizyczne i zapotrzebowanie na dany masaż wśród klientów.

 

Masaż relaksacyjny, refleksoryczny stopy i i pakiet masaży modelujących sylwetkę

 

W działalności związanej z poprawą kondycji fizycznej i gabinetach kosmetycznych na pewno nie powinno zabraknąć masażu relaksacyjnego. Jest to masaż łagodny, wymagający wyczucia a nie siły fizycznej. Główny nacisk kładzie się w na płynność ruchów, umiejętność budowania własnych schematów i klimatu. Polecany masażystom o spokojnym usposobieniu którzy mają dobry kontakt z klientem. W takich miejscach sprawdzi się również coraz bardziej zyskujący na popularności masaż refleksologiczny stopy oraz masaże antycellulitowy i odchudzający. Masaż odchudzający jest masażem bardziej wymagającym (zależy to od budowy klienta) ale na pewno warto mieć go w swojej ofercie.

Coraz częściej  na naszych kursach pojawiają się  mężczyźni którzy uczą się masażu aby zrobić niespodziankę  swoim żonom lub dziewczynom. To świetny niestandardowy pomysł na  prezent -  zwłaszcza Walentynki. i podobne święta. W tym wypadku na pewno idealny będzie masaż relaksacyjny lub ewentualnie masaż klasyczny.  


Manualny Drenaż limfatyczny

Manualny Drenaż Limfatyczny to spokojny i nie wymagający siły fizycznej za to dużej dokładności masaż. Coraz częściej stosuje się w kosmetyce i medycynie estetycznej ze względu na jego łagodną formę i działanie wspomagające inne masaże i i zabiegi np. masaż antycellulitowy. Jest to narzędzie niezbędne zwłaszcza dla techników i fizjoterapeutów gdyż drenaż limfatyczny jest jedną z najważniejszych form terapii obrzęków np. w stanach pooperacyjnych po resekcji węzłów chłonnych.


Masaż sportowy

Masaż sportowy jest rozbudowaną formą masażu klasycznego. "Sportówka" to masaż silny i intensywny. Masażyści którzy pracować będą ze sportowcami powinni sami posiadać dobre warunki fizyczne i kondycje dlatego w takim przypadku polecamy go raczej mężczyznom. Moduł ten jest także wybierany często przez osoby które chcą poszerzyć masaż klasyczny o dodatkowe techniki. Pozwalają one przy mniejszym wysiłku uzyskać silniejszy efekt co jest bardzo przydatne zwłaszcza paniom gdy na zabiegach pojawiają się mężczyźni którzy zazwyczaj wymagają silniejszego masażu niż kobiety.

 

Pozostałe formy masażu

 

Masaże takie jak masaż segmentarny, okostnowy, Shantala itp. są masażami niszowymi. Wykonywane są one przeważnie bardzo rzadko , zazwyczaj przez fizjoterapeutów wąsko specjalizujących się w określonych gałęziach rehabilitacj.

 

Źródło:  http://www.atutmasaz.pl/artykuy.html

Poprzednie wiadomości: