masażyści w polsce masażyści w polsce
Masażyści Dodaj masażystę O nas Partnerzy

Wpływ masażu na organizm człowieka

2012-03-14 09:03:41

Zacznijmy, od tego że masaż możemy, podzielić na działanie lokalne (miejscowe) oraz działanie ogólne (całościowe). Teraz wyjaśnię może, jaka jest różnica, pomiędzy masażem miejscowym a całościowym. Masaż miejscowy działa bezpośrednio na tkanki masowane. Natomiast wpływ masażu całościowego, jest związany ze zmianami odruchowymi w układach: krążenia, nerwowym, wewnątrz wydzielniczym i narządach wewnętrznych.Wpływ masażu na tkankę skórną.

Skóra stanowi zewnętrzną powłokę. Według embriologii skóra, nerwy i tkanka mózgowa rozwijają się z tego samego listka zarodkowego, dlatego też skóra jest ściśle związana z centralnym układem nerwowym i co za tym idzie odbiera różne bodźce jak: ciepło, zimno, ból, dotyk.


- Masaż ułatwia oddychanie skórne

- Pod wpływem masażu naczynia skórne rozszerzają się, przez co poprawia się odżywianie skóry

- Masaż wpływa na szybszą przemianę materii

- Masaż przyspiesza się obieg krwi i chłonki w naczyniach skórnych

- Masaż poprawia czynność wydzielniczą gruczołów łojowych i potowych


Wpływ masażu na tkankę mięśniową.

Mięśnie w organizmie człowieka mają ogromne znaczenie, wprawiają kości w ruch dzięki czemu możemy się poruszać, wykonywać najprostsze czynności w życiu codziennym.


- Pod wpływem masażu tkanka mięśniowa jest lepiej zaopatrywana w tlen i substancje odżywcze

- Masaż powoduje szybsze wydalanie produktów przemiany materii

- Masaż zwiększa zdolność mięśni do pracy. Po 5-minutowym masażu zdolność do pracy zmęczonego mięśnia wzrasta 3-5 krotnie

- Masaż pobudza włókna mięśniowe do skurczu i podnosi ich napięcie, co zapobiega zanikom mięśniowym


Wpływ masażu na stawy i aparat więzadłowy.

Szkielet jest to rusztowanie podtrzymujące, ludzkie ciało jest arcydziełem architektury. Budowla ta charakteryzuje się duża wytrzymałością i elastycznością, dzięki stawom i więzadłom jest bardzo mobilna.


- Pod wpływem masażu zwiększa się elastyczność i wytrzymałość aparatu więzadłowego

- Masaż stawu polepsza jego ukrwienie, przez co następuje szybsza wymiana produktów rozpadu na substancje odżywcze

- Pod wpływem masażu zdolność stawów i aparatu więzadłowego do pracy jest szybciej przywracana


Wpływ masażu na Układ Krwionośny i Układ chłonny.

Komórki całego organizmu otrzymują substancje odżywcze i tlen za pośrednictwem krwi. Krew odprowadza z komórek i tkanek produktów przemiany materii, które wydalane są z organizmu przez płuca i nerki. Za pomocą krwi odbywa się hormonalna regulacja poszczególnych organów, wyrównuje się i utrzymuje stała temperatura ciała. Płyn tkankowy, oddając komórkom substancje odżywcze, a zabierając produkty przemiany materii, przedostaje się poprzez naczynia włosowate do krwi, lub przez naczynia limfatyczne uchodzące do dużych żył. Ciecz zawarta w naczyniach limfatycznych nazywa się limfą. Układ limfatyczny składa się z naczyń włosowatych, naczyń limfatycznych właściwych oraz węzłów limfatycznych. W węzłach limfatycznych zatrzymywane są bakterie, które zostają tam zniszczone.- Masaż pobudza układy krwionośny i chłonny do pracy, co powoduje wzmożenie zasilania organów w tlen i substancje odżywcze

- Masaż zwiększa szybkość usuwania z organizmu produktów rozpadu, likwidację objawów zastoinowych, a także wchłanianie obrzęków

- Masaż ułatwia odpływ krwi żylnej

- Masaż zmniejsza opór krwi w tętnicach, przez co ułatwia pracę serca

- Pod wpływem masażu naczynia krwionośne rozszerzają się i wzrasta szybkość obiegu krwi


Wpływ masażu na układ nerwowy.

Układ nerwowy jest nieodzowny dla naszego postrzegania zmysłowego, odczuwania przyjemności i bólu, sterowania ruchami funkcji życiowych, np. oddychanie. Stanowi najważniejszy, a zarazem najbardziej złożony system wewnętrzny ciała ludzkiego odpowiedzialny za umiejętności myślenia i mówienia. A jego cześć centralną stanowią mózg i rdzeń kręgowy.


- Masaż jako bodziec mechaniczny przeze wszystkim działa na obwodowy układ nerwowy

- Masaż wywiera swoje działanie na centralny układ nerwowy za pośrednictwem włókien czuciowych

- Masaż działając na centralny ukł. nerwowy powoduje wysyłanie bodźców do mięśni, gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz do poszczególnych narządów ustroju

- Masaż działa na układ nerwowy uspokajająco oraz pobudzająco. Głaskanie, delikatne rozcieranie, słaba wibracja działają uspokajająco, natomiast ugniatanie, oklepywanie silna wibracja - pobudzająco

- Wpływ masażu na układ nerwowy zależy również od tego jak energetycznie i długo jest on wykonywany


Wpływ masażu na pozostałe układy.

Masaż przyspiesza cyrkulacje krwi w naczyniach krwionośnych, a tym samym zwiększa ilość krwi dostarczanej do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa. Pod wpływem masażu polepsza się działanie układu oddechowego, wzrasta ilość krwi bogatej w tlen, tak potrzebnej tkankom i narządom.

Masaż pośrednio wpływa na układ pokarmowy, polepszając jego ukrwienie, co w znacznym stopniu poprawia trawienie i przyswajanie substancji odżywczych, a także przyspiesza wydalanie z przewodu pokarmowego produktów niestrawionych.

Pod wpływem masażu zwiększa się ilość krwi przepływającej przez nerki, przez co poprawia czynność filtracyjną nerek i wydalane są substancje przemiany materii w postaci moczu.

Masaż powoduje przyspieszenie procesów biochemicznych zachodzących w naszym organizmie, a co za tym idzie - wpływa na szybsze usuniecie produktów przemiany materii i dostarczenie substancji odżywczych do tkanek i narządów.

Poprzednie wiadomości: